Valacon is een onderzoeks- en adviesbureau dat zich richt op het optimaliseren van de bedrijfsvoering op melkveebedrijven met als doel het bereiken van een langere (economische) levensduur van het melkvee. In 2006 heeft Valacon de trend gezet met een bedrijfsgerichte aanpak die is ontwikkeld in samenwerking met melkveehouders. Wij doen ons werk op basis van onze opleidingen, onze werkervaringen, wetenschappelijke inzichten en (eigen) praktijkonderzoek. Sinds 2023 doen we dat samen met VKON. In de loop der jaren zijn we uitgegroeid tot experts op het gebied van levensduurverlenging in de melkveehouderij. Voor het zoeken naar de juiste balans hebben we samen met melkveehouders en erfbetreders enkele hulpmiddelen ontwikkeld die het makkelijk maken om effectief aan levensduur te werken. Je vindt ze op het vrij toegankelijke Kennisplatform voor Levensduur www.omdatlevensduurloont.nl

Onze missie

Wij willen graag bijdragen aan een gezonde en productieve veestapel met een lange levensduur en die zorgt voor een beter rendement, meer werkplezier, een beter milieu, meer dierwelzijn en behoud en versterking van het imago.

Hoe doen we dat?

Sinds 2006 begeleiden en adviseren we melkveehouders die actief willen werken aan de levensduurverlenging van hun veestapel. We doen praktijkonderzoek, voeren projecten uit en begeleiden werkgroepen, en organiseren workshops en houden lezingen. De kern van onze bedrijfsgerichte aanpak is het KBL-principe. Een methode die doelgericht en effectief werkt door een integrale kijk op problemen en oplossingen.

Marjolein Feiken

Na een aantal jaren actief te zijn geweest als praktiserend dierenarts ben ik in 2007 bij Valacon gaan werken. Naast mijn specialisatie op het gebied van diergezondheid heeft de jongveeopfok mijn speciale aandacht onder het motto: “Laat uw jongvee uitblinken”, om maar aan te geven hoe belangrijk de jongveeopfok is voor de prestaties en de levensduur van het melkvee. Ik begeleid studiegroepen en in het kader van het project Duurzame Zuivel keten (DZK) begeleid ik een aantal themagroepen van verschillende zuivelondernemingen. Daarnaast ben ik intensief betrokken geweest bij het onderzoek naar het gebruik van biobedding (gescheiden mest) in de ligboxen. Daarnaast ben ik weidecoach en actief met de nieuwe weiders.

Thuis heb ik met mijn man een melkveebedrijf met zo’n 130 koeien. Sinds 2007 passen we stapsgewijs het bedrijf aan op basis van de nieuwste inzichten. De gemiddelde afvoerleeftijd is intussen toegenomen tot gemiddeld 7,5 jaar. En elk jaar wel een of twee honderdtonners. Op het Kennisplatform voor Levensduur kun je meer informatie vinden over de maatregelen die we hebben genomen en de bereikte resultaten.

De samenwerking met VKON

Na de eerste editie van het symposium Op KOErs is de samenwerking tussen Valacon en VKON doorgegroeid in verschillende projecten, waaronder het project Erfbetreders en Levensduur. Na deze geslaagde samenwerking van eind 2023 tot eind 2025 hebben Marjolein en VKON besloten de samenwerking voort te zetten. Willem van Laarhoven heeft 20 jaar na de oprichting van Valacon besloten om er toch maar eens mee te stoppen. Maar daarmee stopt levensduur niet en liggen er nog genoeg kansen om levensduur nog beter op kaart te zetten en te verbeteren. We gaan immers niet alleen voor de hoogste levensproductie maar ook voor de langste levensduur.

VKON is het kennis- en innovatiecentrum voor diergezondheid en dierenwelzijn in de veehouderij. Samen met ons netwerk van praktijkbedrijven en adviseurs werken we aan slimme en haalbare oplossingen. Voor dieren die gezond en productief ouder kunnen worden. Omdat levensduur loont.